تبلیغات
SeaTrade & Transport - مطالب بهمن 1389
شنبه 23 بهمن 1389  04:06 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 19 خرداد 1390 12:37 ب.ظ

پرچم دزدان دریایی

در فیلم ها و سریال های زیادی دیده ایم كه دزدان دریایی چه كسانی هستند و چه می كردند؟ از دزدان دریایی جزیره گنج تا دزدان دریایی كارائیب، ولی همیشه این سوال مطرح بوده است که دزدان دریایی چه کسانی بودند؟ چه مورد جالبی در وجود این دزدان بود كه این کار را وسوسه انگیز می کرد؟ آیا دزدان دریایی خانه و كاشانه هم داشتند یا همیشه در كشتی و جزایر دورافتاده زندگی می كردند؟ آیا دزدان سومالیایی و دیگران كه امروزه به این حرفه روی آورده اند همان قهرمانان و شخصیت های جالب قدیمی را دارند و سوالاتی از این قبیل.
در قدیم که نه کشتی ها امنیت کافی داشتند و نه دریاها شناخته شده بودند، کشتیرانی به دو شكل صورت می گرفت. کشتی هایی که هدفمند حرکت می کردند و متعلق به كشور خاصی بودند و تحت پرچم آن مبادرت به تجارت و حمل و نقل بار و مسافر می کردند و مسیر خاصی را می رفتند و می آمدند. نوع دوم کشتی هایی بودند که هدف مشخصی برای سفر در دریاها نداشتند و فقط برای ماجراجویی و گاهی كشف مكانهای ناشناخته در دریاها و سواحل سفر می کردند. البته عداه ایی هم بودند كه بخشی از همین گروه دوم راتشكیل می دادند با این تفاوت كه نه به اختیار بلكه بعلت طرد شدن از جامعه در كشتی و دریا زندگی می كردند. در واقع عده ایی هدفی جز ماجراجویی نداشتند و عده ایی به ناچار وارد این عرصه می شدند. این كشتی ها در مسیر خاصی حركت نمی كردند و بیشتر به دنبال ماجراجویی در دریا بودند. از آنجایی که مهم نبود به كجا می روند، گم شدن در دریا برایشان عادی شده بود و گاهی مدت ها از ساحل دور بودند و آذوقه آنها تمام می شد و وقتی که کشتی را می دیدند، برای بر آورده کردن نیازهایشان به آن کشتی حمله می کردند و مواد مورد نیاز خود را تامین می كردند. داستان های زیادی درباره دزدهای دریایی مثل سندباد و غیره وجود دارد که مسیرهایی رویایی را در دریا طی کرده و گنج های باور نکردنی یافتند و با موجوداتی افسانه ای نبرد کردند. گاهی واقعیت و افسانه در هم آمیخت و همین جذابیت ماجراجویی در دریا را زیاد كرد. در ادامه سعی می كنیم نگاهی كلی به دزدی دریایی از منظر تاریخی، جغرافیایی، قانونی، اجتماعی و فرهنگی داشته باشیم.


•تعریف دزدی دریایی
دزدی دریایی یا دریازنی به هرگونه عمل دزدی، قتل، جنایت یا اِعمال خشونت كه توسط افرادی مستقل از هر كشور یا دولت در دریا صورت می گیرد گویند. این تعریف همچنین اعمال مشابه صورت گرفته در دیگر مسیرهای آبی و سواحل را نیز شامل می شود، اما اعمالی كه توسط افراد نسبت به یكدیگر در یك كشتی صورت می گیرد شامل آن نیست( مثلا دزدی صورت گرفته توسط یك فرد از مسافران همان كشتی). این اصطلاح جهت حمله، غارت و چپاول صورت گرفته د مرزهای زمینی توسط نیرویهای غیر دولتی اطلاق می شود.
باید تفاوتی بین دزدی دریایی(piracy) و دزدی دریایی دولتی(privateering) یا به فرانسوی كورسری قائل شد زیرا در نوع دوم یا همان دزدی دولتی این عمل شكلی از جنگ است كه توسط دولت یا كشور مزبور برای نیروهای غیرنظامی بصورت قانونی درآمده است. این شكل از دزدی از قرن 19 میلادی غیرقانونی شده است.
واژه دزدی دریایی را اگر ریشه یابی كنیم متوجه می شویم كه از واژه هایی چون یاغی، خطر، تلاش و تجربه مشتق شده است.
دزدی دریایی، طبق كنوانسیون قانون دریایی سال 1982 (UNCLOS) سازمان ملل: شامل ارتكاب هرگونه اعمال خشونت آمیز، توقیف، هتك حرمت و تجاوز یا غارت توسط کارکنان یا مسافران یک کشتی یا هواپیمای خصوصی در آبهای بین المللی (دریاهای آزاد) در جهت اهداف شخصی نسبت به کشتی، هواپیما یا اشخاص دیگر یا اموال درون كشتی یا هواپیما است. همچنین دزدی دریایی می تواند علیه کشتی، هواپیما، افراد یا دارایی در خارج از حوزه قضایی و قانونی هر کشوری صورت بگیرد، در حقیقت دزدی دریایی اولین مصداق قضاوت جهانی است. با این وجود هنوز جوامع بین المللی در رابطه با برخورد قضائی و رسیدگی به دزدی دریایی با مشكلات زیادی مواجه هستند.

در ادامه به موضوعاتی از قبیل تاریخچه، ادبیات، قوانین، ....پرداخته ایم.

ادامه مطلب

   


نظرات()  

SeaTrade & Transport

زكات علم آموختن آن به دیگران است